Bilime Göre: Godzilla mı kazanır? King Kong mu?

Türkiye’de de dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Mart ayında vizyona girecek olan Godzilla vs. Kong, birçok izleyici ve hayran tarafından merakla bekleniyor. Japonya’da Kaiju adlı filmlere örnek olan yapımda, sinema tarihinin en bilinen iki fantastik canavarının karşı karşıya gelmesiyle bir kez daha izleyeceğiz.

Teknik olarak dev bir goril olan King Kong ile nükleer radyasyonla uyanmış tarih öncesi bir deniz yaratığı olan Godzilla arasındaki çatışmanın galibi kim olacak? Aslında soruyu daha net sorarsak, bilimsel olarak bu canavarlardan hangisinin kazanma olasılığı daha yüksektir?

Godzilla mı King Kong mu?

Godzilla

Yukarıda bahsettiğimiz gibi King Kong teknik olarak devasa bir goril ve sınırları çok net. Ancak Godzilla için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bu karşılaşmayı analiz eden Explica’ya göre Godzilla ilk çıktığında farklı sürüngenlerin özelliklerini taşıyordu ve burada sauropod dinozor öne çıktı.

Godzilla, iki ayaklı bir yaratık olması bakımından T-Rex’e benzer dezavantajlara sahiptir. Kısa ve sınırlı güçlü üst bacakları eksi rakamında olmasına rağmen, muazzam boyutu ve ağırlığı artı haneye bir tik atılmasına izin veriyor. Bu iki yaratık ayrı yapımlarda kıyaslandığında Godzilla daha uzun ve daha ağır olmasına rağmen Mart ayında izleyeceğimiz yapımda her ikisi de benzer boyutlarda görülüyor. Ancak, Godzilla’nın tek bir saldırısı büyük hasar verebilir.

Godzilla, yakın dövüş söz konusu olduğunda King Kong’a kıyasla açıkça dezavantajlı durumda, ancak amfibi özellikleri sayesinde su altında serbestçe hareket edebiliyor. Yani bu iki devin savaşı denizde / okyanusta gerçekleşirse, King Kong’un neredeyse hiç şansı yok.

Godzilla’nın en büyük avantajı fiziksel yapısı, biyolojik özellikleri veya içinde savaştığı ortamda değil; En büyük avantajı, ağzından çok güçlü bir radyoaktif ışın yayabilmesidir. Bu tek başına herkesin korkması için yeterlidir.

King kong

Omnivor olan goriller, üst bacakları 800 kilogramı kaldıracak kadar güçlü ve kaslı olarak ağaçlar arasında serbestçe hareket edebilen canlılardır. Tabii ki, tüm bu yetenekler çok daha fazlası ile King Kong’da bulunur.

King Kong’un binalara tırmanma, köprülerden sallanma ve bunların hepsini çok hızlı bir şekilde yapma yeteneği, ona Godzilla’ya göre büyük bir avantaj sağlıyor. Goriller genellikle dört ayak üzerinde hareket etseler de, iki ayak üzerinde durabilir ve saldırmak için üst bacaklarını kullanabilirler. Yani tüm bunlar King Kong için geçerli.

Kim kazanacak?

Bu iki canavar, birçok kez farklı özelliklerle seyirci karşısına çıktı. Neredeyse hepsinde çok güçlü yaratıklardı. Ama aralarındaki farkı yaratacak şey, güçlerinde veya yeteneklerinde değil, zekalarında yatıyor.

Bu noktada King Kong açıkça avantajlı bir konumda. Bu nedenle Godzilla ve King Kong karşılaşmasının bilim üzerindeki avantajlı yanı, dev primat dostumuz King Kong’dur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir